Metoda TENS (Transcutaneous Electrical Nervous Stimulation) jest odmianą elektrostymulacji, wykorzystującą prądy impulsowe o niskiej częstotliwości (1-150 Hz), zbliżonej do częstotliwości prądów fizjologicznych. Każdy rodzaj unerwienia reaguje na inną częstotliwość.
TENS, zależnie od dobranych parametrów osłabia czucie bólu, zmniejszając ilość sygnałów wysyłanych przez nerwy bólowe do kory mózgowej.
Odpowiednio dobrane bodźce stymulacyjne mają wpływ na poszczególne typy unerwienia i odpowiednie reakcje efektorów. Specjalnie ukształtowane impulsy, powodują wzmożone uwalnianie do krwiobiegu endorfin - produkowanych przez organizm neurohormonów o działaniu podobnym do morfiny. Endorfiny, łagodzą na wiele godzin czucie bólu i stymulują chore tkanki do regeneracji. To właśnie endorfiny, wpływają na poprawę zdrowia i samopoczucia, kiedy jesteśmy wypoczęci, zrelaksowani, szczęśliwi.
Metoda doskonale sprawdza się w leczeniu ran, obrzęków, owrzodzeń skóry, trądu. Stymulację naczynioruchową stosuje się m.in. w sporcie wyczynowym w formie rozgrzewki - rozszerzenia naczyń krwionośnych bez wysiłku i spalania energii oraz dla urody - powoduje zmniejszenie cellulitis lub zmarszczek.
Jest to przezskórna stymulacja nerwów. Zabieg ten wykorzystywany jest do objawowego leczenia przewlekłych i ostrych zespołów bólowych. Polega na silnym działaniu przeciwbólowym skutecznym w leczeniu:
- bólu pooperacyjnego
- dyskopatii
- bólu głowy, migreny
- bólu osteoporotycznego, reumatycznego
- neuropatii.
Prądy TENS - zabieg działający przeciwbólowo, poprawiający ukrwienie stosowany w przyspieszaniu zrostu kostnego po złamaniach, leczeniu przewlekłych owrzodzeń skóry.