CENTRUM ORTOPEDII I REHABILITACJI

LECZENIE BÓLU KRĘGOSŁUPA

mgr Maciej Hofman

Profesjonalne konsultacje bólu kręgosłupa !

Zapraszamy !

Kręgozmyk dotyczy najczęściej lędźwiowego odcinka kręgosłupa. W wyniku nieprawidłowej budowy kręgów, kręgoszczeliny dochodzi do przesunięcia się ku przodowi najczęściej kręgu L5 z całym kręgosłupem leżącym wyżej. Kręgoszczelina polega na przerwaniu ciągłości łuku kręgowego w części międzywyrostkowej nazywanej również węziną łuku. Łuk kręgu jest miejscem połączenia podstawy wyrostka poprzecznego, nasady wyrostków stawowych i blaszki łuków. Część miedzywyrostkowa jest miejscem wyładowania dużych sił podczas obciążeń kręgosłupa. Kręgoszczelina może być miejscem w którym dochodzi do zapoczątkowania ześlizgu kręgu.

Kręgoszczelina

Kręgozmyk określa się procentowym stopniem ześlizgu:

Io – 25%

IIo – 25-50%

IIIo  - 50-75%

IVo - >75%

Stopnie

 

OBJAWY  KRĘGOZMYKU

Osoby z kręgozmykiem mają charakterystyczną sylwetkę. Obręcz biodrowa cofnięta jest do tyłu w stosunku do tułowia, a pośladki są wysunięte. Tułów ulega skróceniu im większy jest stopień kręgozmyku. Zmniejszone jest przodopochylenie miednicy, lordoza zwiększona. Występuje ograniczona bolesna ruchomość kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

W przebiegu kręgozmyku wyróżniamy 3 zespoły bólowe:

  • Bóle krzyża miejscowe lub opasujące

Ból wywołany jest niestabilnością kręgosłupa. Niestabilne trzony powodują napięcie więzadła podłużnego tylnego w wyniku czego dochodzi do podrażnienia zakończeń nerwów Luschki. Napięcia wywołują ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i promieniujący ból do pośladków, tylnej strony ud, pachwin.

  • Bóle korzeniowe

Jest następstwem podrażnienia lub ucisku korzeni nerwowych. Ucisk wywołany jest najczęściej przez:

-wypuklinę jądra miażdżystego

-zwężenie zachyłków bocznych kanału kręgowego

-tkankę łączną która rozrasta się w obrębie kręgoszczeliny

Czynniki te powodują zwężenie kanału kręgowego.

  • Ból o typie chromania

Chromanie przestankowe pochodzenia neurologicznego występuje w wyniku zwężenia kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym. Charakteryzuje się:

-zaburzeniami czucia

-bólami i kurczami łydek podczas stania ze zwiększoną lordozą lub przejściu  pewnego odcinka

-nasilenie bólu przy schodzeniu ze schodów, a zmniejszenie podczas wchodzenia

Bóle związane są z zaburzeniem ukrwienia korzeni rdzeniowych. Zwiększenie lordozy podczas stania zmniejsza  pojemność kanału kręgowego. Powoduje to naciągnięcie korzeni i ich niedokrwienie w wyniku zaciśnięcia naczyń włosowatych.

LECZENIE KRĘGOZMYKU

Do leczenia nieoperacyjnego kręgozmyku kwalifikują się chorzy, u których objawy bólowe są przemijające . Wskazaniem do leczenia zachowawczego są: kręgoszczeliny przeciążeniowe, szczególnie u osób młodych uprawiających sport, stwierdzona w badaniu nieprawidłowa budowa kręgosłupa oraz niestabilność segmentu ruchowego.

W okresie wystąpienia lub nasilenia dolegliwości bólowych należy zrezygnować lub ograniczyć wysiłek fizyczny. Stosuje się zabiegi fizykalne i leczenie farmakologiczne, które działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Leczenie nieoperacyjne obejmuje również kinezyterapię, której głównym zadaniem jest wzmocnienie układu mięśniowego, a szczególnie  mięśni brzucha , które stabilizują  lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Wskazaniem do leczenia operacyjnego kręgozmyku, są dolegliwości bólowe nie ustępujące mimo leczenia zachowawczego (farmakoterapii, fizykoterapii). Chorzy, u których  badanie neurologiczne i badanie kanału kręgowego nie wykazały ucisku na korzeń, kwalifikowani są do zabiegu operacyjnego w celu usztywnienia danego segmentu, aby usunąć patologiczną ruchomość. Pacjenci z zaburzeniami neurologicznymi kwalifikowani są do odbarczenia uciśniętych korzeni i usztywnienia segmentu. Wskazaniem bezwzględnym do leczenia operacyjnego jest kręgozmyk dysplastyczny u dzieci z postępującym ześlizgiem.

Copyright mgr Maciej Hofman 2011 ©. All rights reserved

Web design by: JARTOM IT