Masaż leczniczy - masaż oparty na technikach masażu klasycznego. Ma on na celu leczenie poszczególnych zaburzeń organizmu poprzez mechaniczne oddziaływanie zabiegów manualnych na skórę i tkanki położone bezpośrednio pod jej powierzchnią oraz na części ciała i organy położone głębiej. To mechaniczne oddziaływanie polega głównie na wykonywaniu określonych ruchów, chwytów i technik, mających na celu wywołanie efektu leczniczego, np: likwidacji przykurczów i bólów mięśniowych.
Prawidłowy masaż leczniczy wykonuje się seriami i tylko wtedy możemy oczekiwać jego leczniczego działania (podstawową serią jest 10 zabiegów). W innym wypadku, gdy zabieg wykonany będzie na przykład tylko jeden raz nie może być mowy o jakimkolwiek działaniu leczniczym.
Metodą tą leczy się przede wszystkim stany chorobowe przebiegające w sposób przewlekły oraz niektóre przebiegające w sposób podostry, ale te wymagają ścisłej współpracy z lekarzem i wcześniejszego zastosowania leczenia przygotowującego.
Mechanizm działania masażu leczniczego:
- zwiększenie przepływ krwi i chłonki
- wytwaranie ciepła
- rozluźnienie naczyń i mięśni
- przyspieszenie usuwania produktów przemiany materii
Działanie odległe:
- przyspieszone krążenie krwi i chłonki
- uwalnianie hormonów tkankowych: histaminy, aminy i prostaglandyny
- pobudzenie wywołane zamianą energii mechanicznej na elektryczną z odruchowym pobudzaniem poprzez drogi nerwowe obwodowego układu nerwowego
Wskazania do masażu leczniczego:
- stany pourazowe narządu ruchu takie jak: stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, naderwania mm.
- stany pooperacyjne
- przewlekłe zapalenia stawów, mięśni, ścięgien
- wady wrodzone oraz zaburzenia rozwoju narządu ruchu
- zespoły bólowe kręgosłupa i stawów
- porażenia i niedowłady mięśni
- przewlekła niewydolność krążenia
- choroby układu oddechowego