CENTRUM ORTOPEDII I REHABILITACJI

LECZENIE BÓLU KRĘGOSŁUPA

mgr Maciej Hofman

Profesjonalne konsultacje bólu kręgosłupa !

Zapraszamy !

Przepuklina krążkowa kręgosłupa


Rwa kulszowa:

Wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka i nagle czujesz w plecach ostry ból. Jeśli jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, pewnie złapała Cię rwa kulszowa. Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy. Potęguje się przy najmniejszym ruchu.


Rwa kulszowa

Skąd te kłopoty:

Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego dolegliwości odczuwamy również w nodze, choć są powodowane zmianami w kręgosłupie. Przyczyną bólu jest bowiem ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa. Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku) na wysokości L4-L5 oraz L5-S1. Innym powodem może być obrzęk korzonka nerwowego wywołany stałym uciskiem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. Do rwy może też dojść na skutek skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy. Przytrafia się także kobietom w zaawansowanej ciąży, bo dochodzi u nich do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa. Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból. Prowadzi to do niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa, że leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.


Lumbago:

Lumbago lub postrzał, zwany też zespołem bólowym krzyża, jest to zespół bólowy odcinka lędźwiowo - krzyżowego. Ból odcinka lędźwiowego pojawia się nagle lub stopniowo i towarzyszy mu silne napięcie mięśni tej okolicy. Przyczynami lumbago mogą być: zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych, zapalenie stawów krzyżowo - biodrowych, choroba reumatyczna. Ból promieniuje w kierunku kości krzyżowej i pośladków, czasem na tylne strony ud i pachwin. W okresie ostrym występuje duży ból w okolicy lędźwiowej , nasilający się przy każdym ruchu. Gdy napady lumbaga powtarzają się świadczy to o tworzeniu się przepukliny krążkowej kręgosłupa.


Przepuklina krążkowa kręgosłupa jest jedną z częściej występujących obecnie chorób kręgosłupa

Choć pacjenci mówią o "korzonkach", to istota tkwi w krążku międzykręgowym, potocznie zwanym dyskiem. Znajduje się on między trzonami kręgów budującymi nasz kręgosłup i pełni nie tylko funkcję łącznika między kręgami, ale także amortyzatora. Składa się z części obwodowej zwanej pierścieniem włóknistym, w środku którego znajduje się jądro miażdżyste. Pierścień jest powiązany z trzonami kręgów, przebiegającymi skośnie w obu kierunkach, silnymi i sprężystymi włóknami.


Struktura krążka międzykręgowego

Z biegiem lat pod wpływem przewlekłych obciążeń, nieprawidłowej postawy ciała, złych warunków pracy krążek międzykręgowy traci swe właściwości stabilizujące i amortyzacyjne. Przyczynia się do tego również tryb życia współczesnego człowieka, w którym jest mało ruchu(większość czasu spędzamy siedząc),co prowadzi do nadwagi i osłabienia mięśni. Czynniki te usposabiają do powstania zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, który nie ma wtedy możliwości dobrze funkcjonować, nie przenosi więc prawidłowo obciążeń i nie zapewnia już kręgosłupowi wcześniejszej elastyczności. Wszystko to powoduje, że pierścień włóknisty nie może utrzymać w swych granicach jądra miażdżystego, dochodzi do uwypuklenia(wypadnięcia)jądra miażdżystego przez uszkodzony pierścień włóknisty


Widok przepukliny krążkowej kręgosłupa na poziomie L3/L4

Powoduje to ucisk, początkowo na więzadła kręgosłupa, później na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego, a w końcu na rdzeń kręgowy. Przestrzeń, w której znajdują się korzenie nerwowe, zostaje przez uwypuklone jądro miażdżyste zwężona, nerwy są więc naciągnięte lub uciśnięte, co wywołuje ostry ból. Często mówimy, że w krążku międzykręgowym doszło do powstania przepukliny, jądro galaretowate zmieniło swoje prawidłowe położenie. Potocznie określa się ten stan jako wypadnięcie dysku. Do powstania takich zmian może dojść w każdym odcinku kręgosłupa. Ale najczęściej występują one w odcinkach najbardziej obciążonych i tam, gdzie ruchomość jest największa. Jest to przyczyną trwałych, ciągłych bólów, opadania stopy, zmniejszenia obwodu nóg i przysychania porażonych mięśni w kończynach. Dolegliwości częściej występują u mężczyzn niż u kobiet, przeważnie po 30 roku życia, ale praktycznie dotyczą wszystkich grup wiekowych.

Copyright mgr Maciej Hofman 2011 ©. All rights reserved

Web design by: JARTOM IT